ARLOARLO

By signing up, I agree to ARLO's Terms of Service, Privacy Policy, Guest Refund Policy, and Host Guarantee Terms

Already a member?

ARLOARLO
Forgot password?

Don't have an account?

SAFARI TANZANI !

Nisja nga Tirana drejt Kilimanxharos.

Dita 1: Turne ne Arusha!

Arritja në aeroport, takoni udhëzuesin tuaj dhe transferoheni në Arusha “kryeqyteti i safarit” (rreth 1 orë me makinë). Arusha ndodhet rreth 1400 m mbi nivelin e detit dhe ka një bimësi tropikale. Vizitë në Arusha (rreth 2 orë). Hoteli juaj është në qendër të qytetit dhe do të jetë e lehtë për të marrë një udhëtim të udhëzuar në këmbë (duke shmangur trafikun). Darka dhe fjetja në Arusha.

 

Dita 2: Tarangire National Park

Pas mëngjesit fillojmë me një drekë pikniku për parkun Tarangire . Me 2850 kilometra katrorë, parku Tarangire pret, gjatë sezonit të thatë, përqendrimin e dytë të kafshëve të egra në të gjitha parqet kombëtare të Tanzanisë. Lumi Tarangire dhe disa ligësi të tjera janë vendi ideal për shikimin e kopeve të mëdha të elefantëve, zebrave, gazelave dhe antilopave.Ka edhe, , antilopa te ujit, kudu të vogla, gjirafat dhe buallat. Per mijëra vjet pemet baobabs e bëjnë këtë park edhe më spektakolar. Do vizitojme fshatin Mtou mbu ,plantacionet e orizit dhe bananeve. Darka dhe fjetja në Karatu

 

Dita 3 : Ngorongoro Crater

Herët në mëngjes ne do të shkojmë për në krater të Ngorongoro (rreth 3 orë rrugë), njohur si   një Trashëgimi Botërore për shkak të bukurisë së saj të jashtëzakonshme, për përqendrimin e lartë të kafshëve të egra (të gjitha pesë të mëdha: luani, leopardi, elefanti, rinoceronte , buall) dhe dendësia më e madhe e luanëve dhe grabitësve të tjerë të të gjithë Afrikës.

 

Veçoria e kraterit është se shumë kafshë të llojeve të ndryshme jetojnë në një ekuilibër të përsosur në hapësirën prej 20 km në diametër dhe do të jetë e lehtë të shohësh luanin që shtrihet për të fjetur pranë zebrave dhe gazelës. Vizitë në një fshat Masai. Ne do të mberrijme  në Serengetin qendror për darkë dhe gjatë natës në një kamp tende.

 

Dita 4 : Serengeti National Park

Kjo “fushë e pafundme” është një nga parqet më të famshme në botë, ku janë zhvilluar shumë dokumentarë.Parku mburret me densitetin më të lartë të faunës në të gjithë Afrikën dhe këtu ndodh migrimi i jashtëzakonshëm i egër dhe zebrave, që sheh se miliona kafshë lëvizin çdo vit për qindra kilometra.

Do të vazhdojmë përgjatë parkut në kërkim të kafshëve, ka shumë lloje, luanë, cheetahs, leopard, hiena, çakall, zebra,  buall , elefantët, gjirafat, gazelles Thomson, gazelles Grant, dre, antilopat që kercejne , cephalopters, strucët, hipopotamët, krokodilat … dhe 450 lloje zogjsh. Kthehemi në Arusha për darkë dhe fjetje .