ARLOARLO
Forgot password?

Catania ,Sicily

BED AND BREAKFAST
ZBRITJE 27% PER TE GJITHA REZERVIMET E DERI ME 30 QERSHOR PER PERIUDHEN NGA: 27/06/2424 NE: 30/06/2424

Catania ,Sicily

Available Rooms

No Rooms Found
Hotel
Itali
Sicily
Rruga Abdyl Frashëri
0694050282
27.06.2024/30.06.2024 Off

Nisja ne date 27 Qershor 2024- 30 Qershor 2024

Cmimi duke filluar nga 280 Euro/P

 

Cfare duhet te dime per Catanian

Catania ndodhet në brigjet e detit Jon, në anën jugore të malit Etna. Afërsia e një vullkani aktiv

përcaktoi pamjen aktuale arkitekturore të qytetit. Gjatë shpërthimit të vitit 1669,

llava vdekjeprurëse shkatërroi një pjesë të madhe të Katanias, rrjedha arriti në vetë portin.

Dhe 24 vjet më vonë, qyteti u shkatërrua pothuajse plotësisht nga një tërmet.

Të paktën 16,000 njerëz vdiqën nën rrënojat e ndërtesave. Nëse para kataklizmës Catania ishte një

vendbanim tipik mesjetar, me rrugë të ngushta dhe sheshe të vogla, atëherë si rezultat i punës

restauruese qyteti mori një pamje krejtësisht të ndryshme. Në qytet u shfaqën rrugë të drejta dhe

të gjera, blloqe të mëdha dhe ndërtesa të reja në stilin e modës barok.
Të gjithë ata që vijnë në Catania për herë të parë janë të mahnitur nga ngjyra jashtëzakonisht e errët e

shumicës së ndërtesave të qytetit. Fakti është se për ndërtimin e mureve të reja ata vendosën të përdorin

gur lavë me ngjyrë të errët. Kështu u shfaq baroku i zi – një stil unik i Katanias.

Çfarë të shohësh në Catania

1.Sheshi Duomo

2.Katedralja e Santa gata

3.Kalaja e Ursinos

4.Teatri romak i Katanias

5.Plazhet

 

Në çmim përfshihet
✅Bileta e avionit vajtje-ardhje
✅Akomodim në hotel
✅Mëngjesi në hotel
✅Siguracioni në udhëtim

Policies of Catania ,Sicily

Amenities of Catania ,Sicily

  • BED AND BREAKFAST

Guest Reviews (0 reviews)

Catania ,Sicily Sicily, Itali

Your overall Rating of this property

Booking Number

Pin Code

Title of your review

Your review

What sort of Trip was this?

  • Business
  • Couples
  • Family
  • Friends
  • Solo