ARLOARLO
Forgot password?

The Pucic Palace 5*- Dubrovnik

The Pucic Palace 5*- Dubrovnik

Available Rooms

Senior Suite

Max Guests:
3
Board:

SENIOR SUITE

Senior Suite 53 sqm
The Senior Suite located on the top floor has classical features and modern design. Our luxury suite accommodation in Dubrovnik is named after Junije Palmotić, a nobleman of the city and features a spacious living room on two levels and bedroom. The bathroom features large Jacuzzi that can be used as your Spa corner.

Junior Suite

Max Guests:
2
Board:

Junior Suite 42,55 sqm
The Pucic Palace Junior Suite located on the first floor, features timeless design and a balcony overlooking Gundulić Square, named after Ivan Gundulić, a well-known Croatian. The spacious room is divided into an elegant sitting area and sleeping area with a large king size bed

Double Deluxe

Max Guests:
2
Board:

Room size

25 m²

Air-conditioned double room located on the top floor with rooftop window. Features a minibar and satellite TV.

In your private bathroom:

 •  Free toiletries
 •  Bathrobe
 •  Toilet
 •  Bath or Shower
 •  Towels
 •  Slippers
 •  Hairdryer
 •  Toilet paper

Room facilities: ​

 •  Upper floors accessible by elevator
 •  Linen
 •  Wardrobe or closet
 •  Minibar
 •  Air conditioning
 •  Safety Deposit Box
 •  Hardwood or parquet floors
 •  Soundproofing
 •  Private entrance
 •  Interconnected room(s) available
 •  Heating
 •  Carpeted
 •  Desk
 •  Seating Area
 •  TV
 •  Telephone
 •  Satellite Channels
 •  Flat-screen TV
 •  Cable Channels
 •  Socket near the bed
 •  Wake Up Service/Alarm Clock
 •  Wake-up service

Smoking: ​

No smoking

Parking: ​

No parking available.

Double Executive

Max Guests:
2
Board:

Room size

33 m²

The room with antique furnishings and dark-wood floors, high beamed ceilings and bathrooms that offer soft bathrobes and slippers.

In your private bathroom:

 •  Free toiletries
 •  Bathrobe
 •  Toilet
 •  Bath or Shower
 •  Towels
 •  Slippers
 •  Hairdryer
 •  Toilet paper

View:

 •  View

Room facilities: ​

 •  Upper floors accessible by elevator
 •  Linen
 •  Wardrobe or closet
 •  Minibar
 •  Air conditioning
 •  Safety Deposit Box
 •  Hardwood or parquet floors
 •  Soundproofing
 •  Private entrance
 •  Heating
 •  Carpeted
 •  Desk
 •  Seating Area
 •  TV
 •  Telephone
 •  Satellite Channels
 •  Flat-screen TV
 •  Cable Channels
 •  Socket near the bed
 •  Wake Up Service/Alarm Clock
 •  Wake-up service

Smoking: ​

No smoking

Parking: ​

No parking available.
Hotel
5 star
Kroaci
Dubrovnik
Croatia
+355694050280
Ulica od Puca 1, Old Town, 20000 Dubrovnik
2 nights

Duke shfaqur një restorant dhe një bar të verës, Pallati Pucić është vendosur në një pallat barok të shekullit të 18-të vetëm disa hapa larg nga Promenade Stradun në qytetin e vjetër të Dubrovnikut. Kjo pronë 5 yje kombinon komoditetet moderne me mure guri dhe orendi ekskluzive. Qasje WiFi falas ofrohet në të gjitha fushat. Të gjitha dhomat me mobilim elegant janë me ajër të kondicionuar dhe të vijë me një TV të sheshtë, një minibar dhe një vend të sigurt. Banjat private përfshijnë një vaskë dhe dush të veçantë, tharëse flokësh dhe tualetin falas. Rrobat e rrobave dhe pantofla janë dhënë në të gjitha njësitë. Vizitorët që qëndrojnë në Pallatin Pucić gjithashtu gëzojnë qasje falas për në plazhin ekskluziv të Banje, 600 m larg hotelit, duke përfshirë një peshqir plazhi, cadra dhe rri kot dielli. Një mëngjes i pasur a la carte shërbehet çdo ditë. Gjatë drekës dhe darkës të ftuarit mund të trajtojnë veten me shijet lokale dhe ndërkombëtare në Sheshin Gundulić-përballë Cafe Royal, ndërsa Tarracë dhe Restoranti La Capella shërben fare mesdhetare në tarracën e alfreskos. Guests mund të gëzojnë një përzgjedhje të gjerë të verërave dhe snacks kroate në verën Razonoda dhe bar tapas.

Policies of The Pucic Palace 5*- Dubrovnik

Amenities of The Pucic Palace 5*- Dubrovnik

 • AIR CONDITIONING
 • COFFEE
 • COMPLIMENTARY BREAKFAST
 • CONFERENCE ROOM
 • DOORMAN
 • ELEVATOR IN BUILDING
 • ENTERTAINMENT
 • FIRE PLACE
 • FITNESS FACILITY
 • FREE PARKING
 • FRIDGE
 • HANDICAP ACCESSIBLE
 • HOT TUB
 • PETS ALLOWED
 • PICK AND DROP
 • PLAY PLACE
 • ROOM SERVICE
 • SECURE VAULT
 • SMOKING ALLOWED
 • SUITABLE FOR EVENTS
 • SWIMMING POOL
 • TELEVISION
 • WINE BAR
 • WI_FI

Guest Reviews (0 reviews)

The Pucic Palace 5*- Dubrovnik Dubrovnik, Kroaci

Your overall Rating of this property

Booking Number

Pin Code

Title of your review

Your review

What sort of Trip was this?

 • Business
 • Couples
 • Family
 • Friends
 • Solo