ARLOARLO
Forgot password?

VENECIA

ZBRITJE 21% PER TE GJITHA REZERVIMET E DERI ME 23 QERSHOR PER PERIUDHEN NGA: 21/06/2424 NE: 23/06/2424

VENECIA

Available Rooms

No Rooms Found
Hotel
Itali
Alanya
21.06.2024/23.06.2024 Off

Super Ofertë për Venecia vetëm në ARLO Travel! ⭐
Rezervo për Muajin Qershor në Venecia duke nisur nga  251 eur /p, 3 ditë!

Nisja ne 21 Qershor 2024–23 Qershor 2024

 

Pse duhet te vizitoni qytetin mbreselenes te Venecias?

 

Venecia është një qytet me bukuri të jashtëzakonshme dhe rëndësi historike, por është gjithashtu unike dhe jo si çdo qytet tjetër në Itali.

Si kryeqyteti i Rajonit Veneto të Italisë Veriore, Venecia shtrihet në të vërtetë në 117 ishuj të vegjël që lidhen me një sërë urash dhe ndahen

nga një rrjet kanalesh. Me një popullsi prej rreth 250,000 banorësh, Venecia nuk është një nga qytetet më të mëdha në Veneto, por është

një nga destinacionet turistike më të vizituara në vend.

1. Bazilika e Shën Markut

Lehtësisht ndërtesa më e njohur dhe më e famshme në Venecia, Bazilika e Shën Markut është një pjesë sublime e arkitekturës që i

ka rezistuar kohës që nga krijimi i saj në 1092 dhe mbetet një nga ndërtesat fetare më të rëndësishme në Italinë Veriore.

Çdo aspekt i kësaj kishe është fantastik, nga detajet e zbukuruara, skulpturat dhe veprat e artit të fasadës së përparme,

te afresket e pikturuara bukur dhe veprat bizantine të artit në brendësi të tavanit me kupolë. E vendosur në Piazza San Marco,

kjo bazilikë është lehtësisht e arritshme nga kanali i madh dhe është një nga shembujt më të njohur të mbijetuar të arkitekturës bizantine italiane.

2. Sheshi i Shën Markut

Ndërsa Bazilika e Shën Markut është ndërtesa më e famshme në Venecia, Sheshi i Shën Markut është sheshi më i famshëm.

I vendosur në kanalin e madh, përballë ishullit San Giorgio Maggiore, ky shesh ka një rëndësi të madhe në Venecia dhe

është një vend vërtet spektakolar për t’u vizituar. Përreth Piazzës është një seri ndërtesash të zbukuruara me vendkalime

të harkuara që e kornizojnë atë në mënyrë të përsosur. Për më tepër, disa ndërtesa të rëndësishme janë të vendosura në shesh,

duke përfshirë Campanile të Shën Markut, Bazilikën e Shën Markut, Pallatin e Doges dhe Torre dell’Orologio.

Ky shesh është me të vërtetë vendi i përsosur për të filluar turneun tuaj në Venecia dhe për të shënuar disa nga pamjet e tij më mbresëlënëse.

 

Në çmim përfshihet👇🏻
✅Bileta e avionit vajtje-ardhje
✅ Qendrimi 2 nete ne hotel ne qender te qytetit
✅Mëngjesi në hotel
✅Siguracioni në udhëtim

 

Policies of VENECIA

Amenities of VENECIA

Guest Reviews (0 reviews)

VENECIA Alanya, Itali

Your overall Rating of this property

Booking Number

Pin Code

Title of your review

Your review

What sort of Trip was this?

  • Business
  • Couples
  • Family
  • Friends
  • Solo