TOP DESTINACIONET E KESAJ VERE

TOP DESTINACIONET E KESAJ VERE ANTALYA Antalya is the largest city along the Mediterranean coast with all kinds of fun activities. There are many options for spending time in the water, hiking, or for adventure seekers, paragliding, or parasailing. The peak season for visiting the Antalya coast is from June to August when the weather […]

SHEN VALENTINI NE DUBAI

Top destinacionet ekzotike

Top destinacionet ekzotike Seychelles Nëse keni provuar ndonjëherë të kërkoni Seychelles në hartën e botës, do ta shihni atë si një pikë të vogël në Oqeanin Indian. Seychelles krenohet me disa nga plazhet më të bukura. Midis tyre, Anse Source D’Argent i vendosur në ishullin La Digue mbetet një nga plazhet më të fotografuara në […]

3 destinacione ku mund të kaloni nje udhetim dimeror te paharrueshem.

Kolashin Kolasin quhet edhe “Zvicra e paprekur”. Kolasini është kthyer tërësisht drejt turizmit rekreativ malor dhe asaj mënyre jetese. Vetë qyteti ka një shoqatë gjuetie dhe peshkimi, kështu që përvoja juaj do të jetë një mundësi e shkëlqyer për te krijuar shoqeri. Formimi i vilës së kullotës eko-verore në Bjelasicë është një përvojë tjetër që […]

Aeroportet me te medhenj ne bote ne baze te numrit te pasagjereve

1.Hartsfield-Jackson Atlanta International Airport (ATL)  107.4 milion pasagjere ne vit 2. Beijing Capital International Airport (PEK) 101 milion pasagjere ne vit 3.Dubai International Airport (DXB)  89.1 milion pasagjere ne vit 4.Los Angeles International Airport (LAX) 87.5 milion pasagjere ne vit 5.Tokyo Haneda Airport (HND)  87.1 milion pasagjere ne vit 6.O’Hare International Airport (ORD)  83.4 milion […]

10 kompanite ajrore më të vjetra dhe akoma operative

1.KLM Viti i themelimit: 1919 Fluturimi i parë: maj 1920 Pasagjerët transportuan në vitin e parë: 440 Pasagjerët e transportuar në vitin 2018: 34.2 milion 2.Avianca Viti i themelimit: 1919 Fluturimi i parë: 1919 Pasagjerët e transportuar në vitin 2018: 30.5 milion 3.Qantas Viti i themelimit: 1920 Pasagjerët e transportuar në vitin 2018:  55.3 milion […]

Keshilla per paketimin e valixhes tuaj.

1. Bëni një listë 2. Mos harroni paketën e ndihmës së parë 3. Kufizoni lëngjet tuaja 4. Etiketat e emrave janë aty për të ndihmuar 5. informohuni mbi kufizimet e bagazhiT 6. Produktet Kozmetike – në minimum! 7. Të gjitha gjërat me vlere shkojnë në bagazhin e dores 8. Mos e parashikoni motin – kontrollojeni […]

5 fakte interesante mbi Kuben

1-Kuba është ishulli më i madh në Karaibe si në aspektin e madhësisë ashtu edhe te popullsisë. Gjithashtu ishulli i 17-të më i madh në botë. 2-Vendasit i quajnë makina karakteristike te Kubes “almendrones” (bajame të mëdha) dhe shoferët e tyre “boteros” (shoferë barkash). 3-Kuba ka nëntë vende të trashëgimisë botërore të UNESCO-s; dy prej […]

8 fakte interesante mbi Amsterdamin

1-Në shekullin e 13-të, Amsterdam ishte një fshat i vogël peshkimi i vendosur prapa një dige e cila i mbronte ata nga uji i lumit Amstel. Në atë kohë, ai ishte e vendosur në fundin e Amstel. Amsterdam u emërua Amstelredam, i cili i referohej digës në lumin Amstel. 2-Ne një sondazh të sigurisë personale […]

A e dini se …?

Një nga dhomat më mahnitëse në Pallatin e Versajës është “Salla e Pasqyrave”, që përmban mure të plotë të pasqyrave veneciane, pasqyrat e hershme të qelqit që do të prodhohen në një shkallë kaq të madhe. Sidoqoftë, ato pasqyra kishin një qëllim shumë praktik: për shkak të dizajnit të dhomës, vetëm disa qirinj atje do […]