Aeroportet me te medhenj ne bote ne baze te numrit te pasagjereve

1.Hartsfield-Jackson Atlanta International Airport (ATL)  107.4 milion pasagjere ne vit 2. Beijing Capital International Airport (PEK) 101 milion pasagjere ne vit 3.Dubai International Airport (DXB)  89.1 milion pasagjere ne vit 4.Los Angeles International Airport (LAX) 87.5 milion pasagjere ne vit 5.Tokyo Haneda Airport (HND)  87.1 milion pasagjere ne vit 6.O’Hare International Airport (ORD)  83.4 milion […]

10 kompanite ajrore më të vjetra dhe akoma operative

1.KLM Viti i themelimit: 1919 Fluturimi i parë: maj 1920 Pasagjerët transportuan në vitin e parë: 440 Pasagjerët e transportuar në vitin 2018: 34.2 milion 2.Avianca Viti i themelimit: 1919 Fluturimi i parë: 1919 Pasagjerët e transportuar në vitin 2018: 30.5 milion 3.Qantas Viti i themelimit: 1920 Pasagjerët e transportuar në vitin 2018:  55.3 milion […]

Keshilla per paketimin e valixhes tuaj.

1. Bëni një listë 2. Mos harroni paketën e ndihmës së parë 3. Kufizoni lëngjet tuaja 4. Etiketat e emrave janë aty për të ndihmuar 5. informohuni mbi kufizimet e bagazhiT 6. Produktet Kozmetike – në minimum! 7. Të gjitha gjërat me vlere shkojnë në bagazhin e dores 8. Mos e parashikoni motin – kontrollojeni […]

5 fakte interesante mbi Kuben

1-Kuba është ishulli më i madh në Karaibe si në aspektin e madhësisë ashtu edhe te popullsisë. Gjithashtu ishulli i 17-të më i madh në botë. 2-Vendasit i quajnë makina karakteristike te Kubes “almendrones” (bajame të mëdha) dhe shoferët e tyre “boteros” (shoferë barkash). 3-Kuba ka nëntë vende të trashëgimisë botërore të UNESCO-s; dy prej […]

8 fakte interesante mbi Amsterdamin

1-Në shekullin e 13-të, Amsterdam ishte një fshat i vogël peshkimi i vendosur prapa një dige e cila i mbronte ata nga uji i lumit Amstel. Në atë kohë, ai ishte e vendosur në fundin e Amstel. Amsterdam u emërua Amstelredam, i cili i referohej digës në lumin Amstel. 2-Ne një sondazh të sigurisë personale […]

A e dini se …?

Një nga dhomat më mahnitëse në Pallatin e Versajës është “Salla e Pasqyrave”, që përmban mure të plotë të pasqyrave veneciane, pasqyrat e hershme të qelqit që do të prodhohen në një shkallë kaq të madhe. Sidoqoftë, ato pasqyra kishin një qëllim shumë praktik: për shkak të dizajnit të dhomës, vetëm disa qirinj atje do […]

A e dini se …. ?

Kanadaja ka mbi 3 milionë liqene dhe 60% e të gjithë liqeneve në botë ndodhen brenda kufijve të saj. Më kryesorët janë: Liqeni i Sipërm, Huron, Eire, Miçigan dhe Ontario, që përbëjnë, në jug, një pjesë të kufirit me SHBA.

“Tuneli i Dashurisë”

Tuneli i dashurisë që gjendet afër Klevanit, në lindje të Ukrainës, është bërë vend i preferuar i çifteve romantike – si për ata që jetojnë afër, ashtu dhe për turistët nga mbarë bota. Pemët gjigande që rrethojnë këtë tunel të vjetër të trenit  krijojnë këtë vend magjik. Vendasit e quajnë “Tuneli i Dashurisë” pasi është […]

A e dini se …?

Parku Kombëtar i Liqenit Plitvice është parku më i vjetër në Evropën Juglindore por dhe më i madhi në Kroacia. Parku është i mbushur me gjelbërim, laguna të bukura dhe ujëvara të mrekullueshme. Eshtë i famshëm në botë për liqenet e tij të rregulluar në kaskadat. Aktualisht, 16 liqene mund të shihet nga sipërfaqja. Këto […]