Rikthim pas ne kohe ne antikitetin grek

1.Akropoli, Athine Akropoli i Athinës është një nga vendet më të famshme të vendosura në Greqi. Ai është i vendosur 150 metra mbi nivelin e detit në kryeqytetin grek të Athinës. Akropoli është ndërtuar gjatë sundimit të qytetërimit mikenas. Fjala Akropoli do të thotë qytet i vendosur në kodër dhe shkallët kryesore të Akropolit nuk […]

Nje shetitje romantike rreth Parisit !

Paris, kryeqyteti i Francës, është një qytet i madh evropian dhe një qendër globale për artin, modën, gastronominë dhe kulturën. Qyteti i qytetit të shekullit të 19-të krijohet nga bulevardet e gjera dhe Seina e lumit. Përtej monumenteve të tilla si Kulla Eifel dhe Katedralja Gothic Notre-Dame e shekullit të 12-të, qyteti është i njohur për kulturën […]

5 vendet me te vizituara ne Stamboll

1.Shën Sofia U ndërtua për të kryer shërbesa kishtare, u kthye në xhami dhe tani është muze. Për 1000 vjet me radhë është njohur si katedralja më e madhe në botë, derisa u ndërtua në 1507 katedralja e Shën Marisë, në Spanjë. E njohur veçanërisht për kupolën e saj gjigante, Shën Sofia është mishërim i […]

Cfare mund te vizitoni ne Malte ?

1.Katedralja e Shën Gjonit Katedralja e Shën Gjonit thuhet të jetë një nga kishat më të bukura në të gjithë Evropën, e cila është me të vërtetë e lavdërueshme.Kisha u ndërtua Shen Gjoni dhe ndërtimi u përfundua në 1577. Një nga tiparet e nënshkrimit këtu është dyshemeja e mermerit, e cila ka 400 monumente që […]

Nje shetitje rreth Izraelit !

1.Jeruzalemi dhe Muri i Lotëve Nuk mund të shkosh në Izrael e të mos shkelësh në Tokën e Bekuar, Jeruzalemin, që është një nga qytetet dëshmi e plotë e kësaj bashkëjetese ndërfetare. Pikërisht në këtë qytet ndodhen vendet më të shenjta për muslimanët, Kupola e Shkëmbit apo xhamia El Aqsa, e njëkohësisht për besimtarët e […]

Budapesti, destinacion nder me te preferuarit!

Kryeqyteti i Hungarisë Budapest, kryeqyteti i Hungarisë, ndahet nga ana e lumit Danub. Ura e zinxhirit të shekullit të XI lidh rrethin kodrinor të Budës me Pestin e sheshtë. Një teleferik shkon deri Kalaja Hill në Qytetin e Vjetër Buda, ku Muzeu Historik i Budapestit gjurmon jetën e qytetit nga kohët romake më tej. Trini Sheshi është shtëpia […]

Ne ju sugjerojme te shihni :

Pallati Schönbrunn Pallati Schönbrunn ishte vendbanimi kryesor veror i sundimtarëve të Habsburgëve, ndodhet në Hietzing të Vjenës. Pallati barok i 1441 dhomave është një nga monumentet më të rëndësishme arkitekturore, kulturore dhe historike në vend. Që nga mesi i viteve 1950 ka qenë një tërheqje e madhe turistike Hofburg Hofburg është ish-pallati kryesor imperial i sundimtarëve të […]

5 vende te cilat duhet te vizitoni !

Muret e Dubrovnikut Muret e Dubrovnikut janë një sërë mure guri mbrojtës që rrethojnë qytetin e Dubrovnikut në Kroacinë jugore. Lokrum Lokrum është një ishull në Detin Adriatik 600 metra nga qyteti i Dubrovnikut, Kroaci. Shtrihet nga veriperëndim në juglindje dhe merr shërbim të rregullt të trageteve nga qyteti. Kryepeshkopi austriak Maximilian dikur kishte një shtëpi pushimi […]

Vendet me te interesante

Colosseum ose Coliseum, i njohur gjithashtu si Amfiteatri Flavian, është një amfiteatër ovale në qendër të qytetit të Romës, Itali. E ndërtuar me beton të travertinës, tufës dhe tullave, është amfiteatri më i madh i ndërtuar ndonjëherë. Koloseu ndodhet në lindje të Forumit Romak. Bazilika e Shën Pjetrit Bazilika e Shën Pjetrit në Vatikan, ose thjesht Bazilika […]