Paris, kryeqyteti i Francës, është një qytet i madh evropian dhe një qendër globale për artin, modën, gastronominë dhe kulturën. Qyteti i qytetit të shekullit të 19-të krijohet nga bulevardet e gjera dhe Seina e lumit. Përtej monumenteve të tilla si Kulla Eifel dhe Katedralja Gothic Notre-Dame e shekullit të 12-të, qyteti është i njohur për kulturën e saj të kafenesë dhe dyqanet projektues përgjatë Rue du Faubourg Saint-Honoré.
Muzeu i famshem i Louvreit, “Mona Lisa” e da Vinçit. Musée d’Orsay ka vepra impresioniste nga Monet, Degas dhe Renoir. Në Bankën e Djathtë të Seines, lagja Montmartre është shtëpia e bazilikës Sacré-Coeur dhe pikëpamjeve të gjera malore. Në Marais, klubet e natës ulen në mesin e pallateve të restauruara të shekullit të 17-të. Në bregun e majtë janë lagja latine, të nxituar me dijetarët e Sorbonës dhe historikisht Bohemian Saint-Germain-des-Prés. Kafenetë e hapura të qytetit janë një institucion për ngrënie të rastësishme dhe për shikimin e njerëzve. Restorantet e bukura, restorantet, bistrot, tregjet dhe pastiqet pasqyrojnë aspektet e tjera të trashëgimisë së famshme të kuzhinës të Francës.
Notre-Dame de Paris, i njohur gjithashtu si Katedralja e Notre-Dame ose thjesht Notre-Dame, është një katedrale katolike mesjetare në Île de la Cité në arrondissementin e katërt të Parisit, Francë. Katedralja konsiderohet gjerësisht si një nga shembujt më të mirë të arkitekturës gotike franceze.
Arc de Triomphe de l’Étoile është një nga monumentet më të famshme në Paris, duke qëndruar në fundin perëndimor të Champs-Élysées në qendër të Place Charles de Gaulle, e quajtur më parë Place de l’Étoile – étoile ose “yll “e lidhjes formuar nga dymbëdhjetë rrugët e saj rrezatues.