Seychelles
Nëse keni provuar ndonjëherë të kërkoni Seychelles në hartën e botës, do ta shihni atë si një pikë të vogël në Oqeanin Indian. Seychelles krenohet me disa nga plazhet më të bukura. Midis tyre, Anse Source D’Argent i vendosur në ishullin La Digue mbetet një nga plazhet më të fotografuara në botë me rërën e tij rozë. Gurët e jashtëzakonshëm të granitit dhe ujërat e kaltër formojnë sfondin e plazhit.
Dubai
Milje me rërë dhe shkretëtirë, kulla të larta që duket se prekin qiellin, plazhe me palma dhe mrekulli mahnitëse të krijuara nga njeriu—Dubai ka kaq shumë diversitet dhe larmi të mbushura brenda, saqë shpesh harrojmë të eksplorojmë këtë qytet të bukur të shkretëtirës përtej ndalesa turistike me te permendura. Herën tjetër në Dubai, provoni qumështin e devesë dhe për ta bërë këtë, shkoni drejt në The Majlis Cafe pranë Xhamisë së bukur Jumeirah. Ata shërbejnë akullore me fëstëk dhe të bërë nga qumështi i devesë.
Mauritius
Mauritius, ishulli në Oqeanin Indian, ofron një tërheqje të mahnitshme për vizitorët, një ujëvarë nënujore. Fenomeni mahnitës natyror është një iluzion spektakolar që mund të shihet vetëm nga ajri. Mali në të majtë është Le Morne Brabant, qendra e një prej dy vendeve të trashëgimisë botërore të ishullit.
Mauritius është i famshëm për një popullsi multikulturore, resorte të pabesueshme të shtrenjta, ishulli ka klientët më të pasur, rumin e Mauritius, sheqer dhe reçel frutash, shtatë Tokat me ngjyra, një ujëvarë nënujore, zambakët gjigantë të ujit në Kopshtin Botanik Pamplemousses, dhe fusha të këndshme golfi.
Maldivet
Gjeografia unike e vendit magjeps vizitorin. Shkëmbinj nënujorë që ofrojnë breza ngjyrash, ishuj të vegjël si xhevahir të rrethuar me rërën më të bardhë të butë të rrethuar nga ujërat më të cekëta më të qarta që mund të imagjinohet.
Bukuria e Maldiveve nuk është vetëm mbi ujë. Maldivet janë shtëpia e rreth pesë % të shkëmbinjve nënujorë të planetit që vijnë me një shpërthim ngjyrash të kontribuar nga koralet e buta dhe të forta që i formojnë ato.