ARLOARLO
Forgot password?

Netet e Bardha ne Rusi – 749€ /personi

2 Kryeqytetet Madheshtore te Rusise
Moscow & St. Petersburg

Periudha e udhetimit: 5 Qershor – 9 Qershor

Dita e 1:

10:00 -Mbërritja në qytetin e Moskës

12:00-15:30 Turi , i cili përfshin pamjet më interesante historike të qytetit: Katedralja Krishti i Shpëtimtarit (brenda), Manastiri i Ri Maiden (jashtë), qendra e biznesit e qytetit të Moskës, Parku i Fitorjes, Universiteti Shtetëror i Moskës, platforma e vëzhgimit të kodrave Sparrow ku shikohet pamja e mahnitshme e qytetit. Gjatë turit do të keni disa ndalesa për të shijuar pamje dhe për të bërë fotografi.

16:00 – 18:00 Ecni përgjatë rrugës Arbat të ashtuquajturin Montmartre ruse – një nga rrugët më të vjetra të Moskës me më shumë se 500 vjet histori për blerje suveniresh dhe kohë të lirë për drekë

18:30 – Mberritja  në Hotel

 

Dita e 2:

09:00 – Mëngjesi në hotel

10:00-13:00 Turneu në parkun Zaryadie, Sheshi i Kuq me Katedralen e Shën Vasilit (jashtë), varri i Leninit (jashtë), Departamenti i Shtetit (GUM), vizitoni kopshtin e Aleksandrit për të parë ceremoninë e ndërrimit të rojeve të Kremlinit.

13:30 – 14:30  – Ndalesa e drekës

15:00 – 16:00  Turi në metro. Eksploroni Metro-n e Moskës, e cila konsiderohet si më e bukura në botë. Të gjitha stacionet kanë një dizajn unik dhe disa prej tyre njihen si kryevepra të artit arkitektonik dhe artistik, kështu që mund të pohojmë se bukuria e pallateve nëntokësore do t’ju bëjë përshtypje.

16:30- 18:00 Vazhdoni ta mësoni qytetin në një nga vendet më të bukura të tij. VDNKH është një kompleks unik me parkun më të madh dëfrim në vend, pavione mahnitëse shumica prej të cilave njihen si monumente arkitektonike, shatërvan i mbuluar me ar të “Miqësia e Kombeve” dhe e para në botë shatërvan i dritës dhe muzikës në botë “Stony Flower”. Pak më tej ekziston një monument tjetër që mund të quhet emblema e periudhës sovjetike – monumenti “Punëtor dhe Fermer Kolektiv”

19:00 – Kthimi në hotel

Dita e 3 :

Moskë-Shën Petersburg

07:00 Nisja për në stacionin e trenit (4 orë udhëtim me tren)

11:00-17:00 – Turi  panoramik i qytetit, gjatë së cilit ju do të shihni pamjet më interesante historike të qytetit: Nevsky Prospect, Pallati i Dimrit, Admiralty, Katedralja e St.Isaac, Sheshi i Arteve të Bukura, Kisha e Ngjalljes mbi Gjakun e Derdhur, Katedralja e Smolny, Kuajta e Bronzit, etj. Mars Field, vizitoni Katedralen e mahnitshme të Kazanit. Gjatë turneut do të keni disa ndalesa për të shijuar pamje dhe për të bërë fotografi.

17:30 – Transferimi në hotel në Shën Petersburg

Dita e 4:

08:00 – Mengjesi ne hotel

10:00 – 19:00 – Turi  në Kalanë e Pjetrit dhe të Palit – ishull i fortifikuar dhe vendi nga i cili filloi të rritet qyteti. Këtu do të shihni ndërtesën e dytë më të lartë dhe katedralen më të vjetër në qytet kushtuar SS Pjetrit dhe Palit. Katedralja është gjithashtu e famshme për shkak se është një vend varrosjeje i pothuajse të gjithë sundimtarëve të vendit dhe anëtarëve të familjes së tyre që nga Pjetri i Madh.

Dita e 5:

08:00 – Mëngjesi në hotel

10:00 – 18:00 Kohë e lire

18:30 – Transporti për në aeroport

 

4nete/5dite te plota

Ne pakete perfshihen:
-Bileta e avionit me nisje nga Tirana
– Transferta Aeroport-Hotel-Aeroport
-Akomodimi ne hotel 4* me mengjes ne Moske dhe St.Petersburg ne dhome Standarte Double
– Bilete treni expres Moske-St. Petersburg
-City tour Moske-
***Shetitje ne qendrat me te vjetra historike dhe kulturore te Moskes si: Sheshi i Kuq ,Metroja, VDNH,Arbat i vjeter, Universiteti Lemonosov,Ballkoni Moskes etj.
-City tour ne St.Petersburg-
***Shetitje ne St.Petersburg rreth qendrave me te vjetra kulturore te qyetit si :Bulevardi kryesor Nevsky Prospekt,Fortesa e Pjetrit dhe e Paulit,Katedralja e Shen Isakut dhe Kishat karakteristike te ketij qyteti

-Siguracioni i shendetit ne udhetim 

  • Shoqërues nga agjensia

***Viza extra : 80€ /personi

Oferta e Vlefshme deri ne 29/04/2020 !!