ARLOARLO

By signing up, I agree to ARLO's Terms of Service, Privacy Policy, Guest Refund Policy, and Host Guarantee Terms

Already a member?

ARLOARLO
Forgot password?

Don't have an account?

Tour 4 ditor ne Cappadocia, Turqi per vetem 320 eur/person ***Grup i mbyllur ***

Dita e pare 13/04/2019 : Nisemi nga Tirana ne oren 16:15  per ne Cappadocia 01:15 . Check in ne hotel.

 

Dita e dyte 14/04/2019 : Pas mengjesit ne hotel nisemi per tourin. Vizitojme Luginën e Devrent ku ka lloje të ndryshme të oxhaqeve.  Do të ecim nëpër këtë luginë të mahnitshme. Pas kësaj vizitoni Pasabagi (luginën e Monk) me rrjedha të shumta, të veçanta në këtë zonë. Pas vizitës Pasabagi, përzënë në Avanos i cili është i njohur për qeramikë, një zeje që daton në periudhën e Hiteut. Balta e kuqe e cila punohet nga mjeshtrit vendas vjen nga mbetjet në lumin Kizilirmak, lumi më i gjatë i Turqisë. Për më tepër, vazhdojme në Muzeun e Hapur të Goreme (Kisha e Errët është e përjashtuar, hyrja kërkon tarifë shtesë të pranimit) për të vizituar kishat, dhe manastiret e gdhendura në shek. XIII deri në shekullin e 13 me afreske të pikturuara në mure.

 

Dita e trete 15/04/2019 : Takohemi në hollin e hotelit në mëngjes dhe vizitoni Rose Valley, një nga luginat më të bukura trekking në Cappadocia, dhe eksploroni kishat e famshme të shkëmbit të rrënuar duke ecur nëpër luginë. Pushoni në Cavusin, një fshat i vjetër grek, i njohur për shtëpitë e saj të krishtera dhe kishat. Pas dreke vizitohet kalaja Ortahısar, e ngjashme me kalane Uchisar në stilin, ku mund të vërehen edhe shpellat e ruajtjes. Në pasdite vizitoni qytetin nentokesor Kaymakli (ose Ozkonak) ku jetonin të krishterët e hershem . Me pas rruga na con në Luginën Pigeon, e njohur si vendi ku ka me shume pellumba dhe vreshta. Nuk mund te largohemi nga ky vend pa shijuar verën e Cappadocias në një punishte vere lokale. Rikthehemi ne hotel .

 

Dita e katert 16/04/2019  : Mengjesi ne hotel . Me pas nisemi drejt aeroportit per tu kthyer ne Tirane.

 

 Ne cmim përfshihen :

  • Udhëtimi vajtje-ardhje me avion
  • Transfertat dhe shëtitjet me autobus
  • Akomodim në hotel 5*
  • Mëngjes dhe darka
  • Guide ne gjuhen shqipe dhe vendase
  • Siguracioni I shendetit  ne udhetim
  • Cante dore 8 kg

Datat e tourit : 13-16 prill 2019 dhe  09 -12 maj 2019